Romatizma Neden Olur, Türleri Nelerdir?

Romatizma ağrılarının birçok kişinin bildiğinin aksine bacaklara özgü bir ağrı tipi olmadığını söyleyebiliriz. Sık görülen bir bölge olmasına rağmen kas ve eklem yapısının bulunduğu her noktada gözlemlenebilir. Romatizma denildiği zaman tıbbi literatürde kas, eklem ve belirli noktalarda görülebilen ağrılar akla gelmektedir. Ancak asıl önemli olan unsurun sinir köklerini etkisi altına alan ağrılar olduğu bilinmelidir.

Romatizma Nedenleri

Romatizma ağrılarının birçok kişinin bildiğinin aksine bacaklara özgü bir ağrı tipi olmadığını söyleyebiliriz. Sık görülen bir bölge olmasına rağmen kas ve eklem yapısının bulunduğu her noktada gözlemlenebilir. Romatizma denildiği zaman tıbbi literatürde kas, eklem ve belirli noktalarda görülebilen ağrılar akla gelmektedir. Ancak asıl önemli olan unsurun sinir köklerini etkisi altına alan ağrılar olduğu bilinmelidir.

Şu sıralar ciddi araştırmalar yapılmasına rağmen Romatizma nedenleri tam manasıyla ortaya koyulamadı. Halen daha belli başlı sebepler üzerinde duruluyor. Bunun yanı sıra insanların bazı rahatsızlıkları, yaşam standartları, ilaç kullanımları veya genetik faktörleri buna sebep olabiliyor. Tabi ki bunun ortaya konabilmesi için ciddi muayeneler gerekli. Tüm bu muayene ve tetkikler neticesinde de nedenine dayalı bir bulguya rastlanamayabilir.

Bazıları için romatizma ağrıları yalnızca hareket ettiğinde gözlemlenir. Bazıları ise bu ağrıları yalnızca gece saatlerinde dinlendiği esnada yaşar. Bunun sinir sistemi üzerindeki etkisi ve yıpranma payı göz ardı edilemez. Romatizma türleri arasında da farklı tanılara rastlanabilir.

Romatizma Türleri

Romatizma hastalığının gerek lokal olarak gerekse yapı itibariyle farklı bir teşhisle karşımıza çıkabilmesi mümkündür. Şu sıralar Türkiye için konuşmak gerekirse en sık rastlanan Romatizma çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanıyor.

 • Akut Eklem Romatizması
 • Romatoid Artrit
 • Yumuşak Doku Romatizması
 • Osteoporoz
 • Osteoartrit
 • Spondiloartrit

Elbette ki hepsinin kendisine has belirtileri ve sebepleri olacağı gibi bunun araştırılmasına rağmen bariz bir nedene bağlanamayabileceği aşikâr. Burada sık sık kontrole gitmek ve daha dikkatli yaşam sürmek başlıca önlemler arasında gözükebilir.

Romatizma Neden Olur?

Romatizma olan hastalarda pek çok sağlık sorununa rastlanabiliyor. Bu bağlamda da ister istemez genelleme imkânsız hale geliyor. Çünkü ortak rahatsızlıklar veya şikâyetler olmasına karşın birbirinin sebebi olabilecek bir zincir saptanmıyor.

Mesela böbrek ve kalbi etkileyen ve etkileşimle beraber romatizmanın ilerleyişine katkıda bulunan bazı türler var. Fakat tamamıyla genetik faktörlerin ağır basmasıyla ortaya çıkan romatizma vakalarına da rastlanabiliyor.Yukarıda bahsettiğimiz Romatizma türleri de aslında birer romatizma nedeni olarak eklem ağrılarını ciddi boyutlara ulaştırabiliyor.

 • Genetik

Genetik faktörler pek çok hastalıkta olduğu gibi romatizma için de önemli bir faktöre dönüşüyor. Aile bireylerinizde romatizma öyküsü olan birisi varsa hastalık için iki katı risk faktörü taşıdığınız aşikâr.

 • Yaş

Yaşlılığın vücudumuz üzerindeki etkisini pek çok açıdan değerlendirebiliriz. Bazen iç organların sağlıklı yapısının bozulması bazen ise daha farklı reaksiyonlarla bunu algılayabiliyoruz. Mesela kemik yapısında bozulma görülmesi veya eklemlerde oluşan yıpranma yine bariz sebepler arasındadır. Yaşlanmaya bağlı romatizma ağrılarının orta yaş sonrasında ortaya çıktığını tahmin etmek zor değil.

 • Kireçlenme

Yukarıda da bahsi geçen Osteoartrit türü romatizma aslında kireçlenmedir. Halk geneline bakıldığı zaman gerçekten yoğun bir kitlede görüldüğünü fark edebilirsiniz. Gencinden yaşlısına pek çok grubu içerisine alan genel bir sağlık sorunudur. Kireçlenmenin ana kaynağının eklem odaklı bir yıpranma olmasından dolayı romatizma ağrıları her yaştan insanı etkileyebilir.

 • Gut

Gut hastalığı temelinde ürik asit düzeyinin yükselmesinden kaynaklanan bir vakadır. Ortalama olarak Gut hastalarının yarısının ayak baş parmağında gözlemlenir. Bunun sebebi ise ürik asidin kristalleşerek birikmesi sonucunda tarak kemiğiyle ayak baş parmağı arasındaki tendon bağının iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma neticesinde ilk olarak kırmızı renkli bir beze oluşur. Bu bezenin üzerine temas edildiğinde dahi ciddi bir ağrı oluşturacağını söyleyebiliriz. Ayrıca müdahale edilmediği takdirde diğer eklemlerde de gözlemlenebilen, çürüme belirtilerine kadar ilerleyebilen vakalar görülmüştür. Yaşam standartları, kullanılan düzenli ilaçlar, bazı rahatsızlıklar veya genetik faktörler gut hastalığı için ciddi unsurlardır. Gut hastalığı ise romatizma ağrıları için önemli bir sebebe dönüşür.

 • Romatoid Artrit

Yine az evvel belirttiğimiz Romatoid Artrit ise eklemlerde oluşan iltihaplanmadır. Halk dilinde alevlenme gibi tanımlarla en yoğun ağrıların yaşandığı süreç göz önünde tutulmuştur. Çoğu zaman bağışıklık sistemi sorunlarıyla birlikte gözlemlenir. Haliyle insanların büyük bir çoğunluğu için önlem almak kaçınılmaz hale gelir. Çünkü bağışıklık sistemi kaynaklı bir sağlık sorununun farkına varmak oldukça güçtür. Rutin kontroller veya farklı bir sağlık sorunu sebebiyle doktora başvurduğunuz zaman Romatoid Artrit teşhisi konulma ihtimali oldukça yüksektir.

 • Lupus

Yine bağışıklık sisteminin düzensiz çalışmasından ötürü ortaya çıkan bir rahatsızlıkla karşı karşıyayız. Lupus hastalarının büyük bir kısmı yüzlerinde dahi bazı yaralarla boğuşurlar. Bu durum eklem ve kemik yapılarında da gözlemlenebilir. Sebebi belirlenemeyen Lupus hastalığının ise romatizma ağrıları için ciddi bir soruna dönüşebilmesi muhtemeldir. Bir dermatolojik rahatsızlık olarak görülebildiğini vurgulayalım.

 • Cinsiyet

Cinsiyete göre bakıldığı zaman kadınlarda çok daha sık görülen bir vaka olduğu gözlemleniyor. Fakat kadınlarda daha fazla romatizma ağrısı oluşmasının sebebine ilişkin net bir bulguya rastlanmıyor.

05 Eyl 2019 - 20:45 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?